فروش دوربین های صنعتی مخصوص پردازش تصویر و بینایی ماشین
شرکت بینا صنعت ویرا

بینایی ماشین

 

 

 

 

بینایی ماشین:

بینایی ماشین

یک فناوری و رویه ای است که برای مطرح سازی بحث بازرسیهای اتوماتیک از تصویر و همچنین تحلیل کاربردهایی مثل بازرسی های اتوماتیک کنترل فرآیند و راهنماییهای رباتیکی در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد .حیطه ی کاری ماشین بینایی گسترده است .

بینایی ماشین با بینایی کامپیوتر ارتباطی بارز دارد .

تعریف بینایی ماشین

بینایی ماشین یعنی مهندسی سیستمهایی که میتوانند بعنوان بینایی کامپیوتری رفتار کنند و همچنین بعنوان زیر شاخه های علوم کامپیوتری محسوب میشوند . تلاش بینایی ماشین برای ترکیب فناوری های موجود در مسیر های نوین و همچنین بکار بردن آنها برای حل مشکلات واقعی جهانی میباشد . اجزای تشکیل دهنده ی سیستم ماشین بینایی شامل سیستم نور پردازی وفلش پردازشگر .نرم افزار ،دستگاههای خروجی میباشد

 .کار برد بینایی ماشین مصارف اولیه بینایی ماشین

در بازرسی های اتوماتیک و همچنین ر اهنماییهای صنعتی رباتیکی میباشد . این کاربرد ها دو جنبه دارد.برای مثال حرکت اشیا ء روی نوار نقاله ولی در سیستم های2016 قادر است در شرایط صنعتی در سه جنبه حرکت کند که به صورت انلاین در میآید .

روش بینایی ماشین:

روش های بینایی ماشین را هم بعنوان فرایند ی مشخص ومعین وهم بعنوان ایجاد راه حلی برای آن وهمچنین بعنوان یک فرایند فنی که حین اجرای راه حل روی میدهد نیز تعریف میکنند. دراینجا مباحث گروه دوم مورد تاکید است. در سال 2006،استاندارد سازی محدودی در شکل بندی و مداخلات استفاده شده در بینایی ماشین دیده شده است . و این شامل دخالت های کاربران و دخالت هایی که برای ترکیب سیستم های چند جزئی و همچنین تبادل داده های اتوماتیک مورد استفاده قرار میگیرد ، میباشد. اولین مرحله در ماشین بینایی ترتیب اجرای آن است که به این مرحله عکس برداری گفته میشود. معمولا استفاده از دوربین ها، لنز ها و فلش ها ییکه برای نشان دادن تفاوت مورد نیاز با پردازش متعاقب طراحی شده اند.

بسته های نرم افزاری بینایی ماشین را درتکنیک های پردازش تصویر های متنوع دیجیتالی و بمنظور استخراج اطلاعات مورد نیاز و اغلب تصمیم گیری (مثل قبولی یا ردی ) بر مبنای این اطلاعات استخراج شده بکار میروند.

تصویر برداری:

در حالیکه تصویر برداری عرفی (یعنی با فلش دو بعدی محسوس )بیشتر در بینایی ماشین استفاده میشود ،گزینه های دیگری مثل تصویر برداری با انواع نواره های متنوع ایفرارد ،تصویر برداری با دوربین های خطی ،تصویر برداری سه بعدی از سطوح و درغایت تصویر برداری های رادیو لوژی هم دیده شده است .

تقسیمات کلیدی تصویر برداری از نور های دوبعدی محسوس کاملا تک رنگ در مقابل رنگ و شفافیت واینکه آیا فرایند تصویربرداری در کل تصویر همزمان انجام گرفته یا خیر میباشد. همچنین برای فرایند های حرکتی مناسب می باشد. معمول ترین روش استفاده شده برای تصویر برداری های3 بعدی اسکن های سه بعدی است که از حرکت تولیدات یا تصاویر حین فرایند تصویر برداری استفاده میکند. از دیگر روش های سه بعدی برای بینایی ماشین برجسته بینی است.

دستگاههای تصویر برداری (مثل دوربین)که حتی از واحدهای پردازش تصاویر اصلی تفکیک میگردند و یا با آن ترکیب میشوندو بطور کلی به ترکیبیات دوربین هوشمند یا سنسور های هوشمند گفته میشود .هنگام تفکیک ارتباطاتی ممکن است برای سخت افزارهای تخصصی و قلاب های چارچوب استاندارد و یا دستکاری های مشتریان بوجود آید.اجرای این بینایی ماشین هم برای دوربینهای دجیتال است که توانایی ایجاد رابطه ی مستقیم (بدون قلاب چارچوب)را دارند و هم برای یک کامپیوتر از طریق

Firewire وusb یا دخالتهای اینترنتی گیگابایتی است.

اگرچه اکثر کاربرد های بینایی ماشین با استفاده از تصویر برداری ها دو بعدی حل میگردد از دیگر کاربردهای آن در تصویربرداری های سه بعدی است که در صنعت استفاده میکنند. یکی از روش ها نظم دادن به سیستم های نوری ساختاری شبه تصادفی مثل سیستم های

Microsoft Kinect Circa در سال2012 می باشد.یکی دیگر از روش های تولید یک تصویر سه بعدی استفاده از لیزرهای سه زاویه است که در ان یک لیزر در سطوح یک شیء و در اختلاف خطوط استفاده شده برای محاسبه ی اشکال قرار میگیرد.در بینایی ماشین این مسئله بهمراه حرکت مرحلهای ومداوم حتی با حرکت قطعات یا با حرکت سیستم تصویر برداری لیزر و دوربین میباشد . بینایی استروسکوپیکی یا برجسته بینی که در موارد خاصی استفاده میگردد دارای یک سری ویژگی های خاصی در هر دوجفت دوربین میباشد.

پردازش تصویر:

بعد از اینکه تصویر گرفته شد شروع به پردازش میکند.روش های پردازش تصویر بینایی ماشین به شرح ذیل میباشد:

-مرحله ی ثبت:ترکیب تصاویر مجاور دو یا سه بعدی .

-تصفیه یا فیلترینگ(مثل فیلترینگ ظاهری).آستانه گیری:این مرحله با تعیین مقدار خاکستری که برای مراحل بعدی مفید واقع میشود آغاز میگردد.این مقدار برای تفکیک بخش  های تصاویر

و گاهی اوقات انتقال هر بخش از تصاویر ساده ی سیاه وسفید بر اساس اینکه آیا پایینتر این مقدار خاکستری قرار میگیرد یا بالاتر از آن مورد استفاده قرار میگیرد.

-محاسبه ی پیکسل :محاسبه ی مقدار نور یا پیکسل های تاریک.

-تجزیه:تفکیک بندی یک تصویر دیجیتالی به چندین بخش برای ساده سازی و یا تغییر در نشان دادن تصاویر به تصاویر معنادار وتجزیه ی ساده تر .

-نقاشی و اجرای تصاویر.

-اشکار سازی لبه ها:آشکار ساختن لبه ی اشیاء.

-تحلیل رنگ ها :شناخت بخش ها و تولیدات و آیتم های استفاده کننده ی رنگ ها و ارزیابی کیفی از رنگ و تفکیک خصوصیات استفاده کننده ی رنگ ها.کشف ودست کاری حباب ها :بازرس یک تصویر برای حباب های از هم مجزای پیکسل های به هم مرتبط (مثل شکاف های سیاه در اشیاء خاکستری ) که به عنوان نشانه ای از تصاویر مشخص میشود. این حباب ها متناوبا بیانگر حباب های لیزری برای ماشینی سازی و ظبط رباتیکی و یا ناکامی در امر تولید میباشد.

پردازش شبکه های عصبی:تصمیم گیری های چند متغیری خود آموز و وزنی .

شناخت الگوها: که شامل تطبیق الگو ها و کشف و یا محاسبه ی الگوهای خاص می باشد.و این ممکن است شامل جایگاه یک شیایی باشد که احتمالا به چرخش می اید

و تا حدودی از دیگر اشیاء مخفی مانده و یا از نظر سایز و اندازه متنوع میباشد.

-بارکدو ماتریکس داده ها و بارکدخوانهای دو بعدی:

-شناخت کاراکتر های لیزری :

خواندن اتوماتیک متونی مثل شماره های سریال و اندازه گیری و مقیاس ها :اندازه گیری ابعاد اشیاء(مثل پیکسل ها و اینچ ها و یامیلی متر ها)

مقایسه ی مقادیر اصلی برای تعیین (قبولی یا ردی )یا (رفتن یا نرفتن)میباشد. برای مثال بهمراه تاییدیه های بارکدی خواندن مقادیر در مقایسه با مقدار اصلی ذخیره شده میباشد. برای اندازه گیری ارزشیابی هم مقادیر خاصی مقایسه میگردد. برای تایید سازی کدهای عددی مقادیرocrرا با مقادیر اصلی یا خاص مقایسه میکنند. برای بازرسی خسارت ها سایز اندازه گیری شده ی خسارات را با ماکزیمم های مجاز با استاندارد های کیفی مقایسه میکنند-

خروجی :

خروجی معمول حاصل از سیستم های بینایی ماشین

تصمیمات قبولی یا ردی میباشد که گرفته میشود.

این تصمیمات ممکن است جزء مکانیسم های برانگیزنده باشد که آیتم های ناکامی دارد و یا هشدار میدهد. از دیگر خروجی های معمول جایگاه اشیاء و اطلاعات جهت یابی حاصل از سیستم های هدایت رباتیکی بوده و علاوه بر آن انواع خروجی هایی مثل داده های عددی اطلاعاتی را که از کد ها و کاراکتر ها ی خوانده شده و فرایند ونتایج را در معرض می گذارندو تصاویر ذخیره کرده و با کنترل اتوماتیک فضاهای سیستم بینایی ماشین هشدار داده و همچنین جزء سیگنال ها ی کنترل فرآیند هستند

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.