انتخاب دوربین پردازش تصویر

برای تولید تصویر بر روی سنسور دوربین یک تعامل پیچیده از خصوصیات مواد و سطح شیء آزمایش و نورپردازی مورد استفاده است. با این حال ، نقش اصلی سیستم دوربین را به عنوان “واحد آشکارساز” ایفا می کند. در این مرحله ، تصویری روی سنسور ضبط می شود ، پردازش و دیجیتالی می شود.

دقت و سرعت مورد نیاز بازرسی و همچنین الزامات برنامه برای سنسور تصویر ، انتخاب دوربین را تعیین می کند.

انواع معمولی دوربین های صنعتی


دوربین های اسکن ناحیه : با کمک سنسور ماتریسی شکل ، یک تصویر دو بعدی در همان زمان ضبط می شود که سپس به رایانه شخصی ارسال می شود و در آنجا ارزیابی می شود.

دوربین های اسکن خطی : یک خط سنسور تک خطی تعداد زیادی خط جداگانه را با سرعت بسیار سریع ثبت می کند. با استفاده از سرعت جلو نقاله یا واحد دوربین ، یک تصویر دو بعدی ایجاد می شود و به رایانه شخصی ارسال می شود. این فرآیند برای گرفتن تصاویر مواد پیوسته و غیره ایده آل است.

دوربین های هوشمند: عمدتا دوربین های اسکن منطقه هستند ، بسیار بندرت نیز دوربین های اسکن خط. گرفتن تصویر و ارزیابی کامل تصویر در داخل دوربین صورت می گیرد. نتایج و داده های اندازه گیری شده مستقیماً از طریق رابط ها و پروتکل های مختلف به PLC ، کنترل ربات و غیره ابلاغ می شوند. برای راه اندازی سیستم فقط نیاز به رایانه شخصی است.

ماژول دوربین اسکن ناحیه ای:ماژول دوربین یک IS حسگر تصویر یکپارچه با یک لنز، الکترونیک کنترل، و یک رابط مانند CSI ، اترنت و یا USB

امروزه در پروژه های بینایی ماشین برای کوچکتر کردن پروژه های بینایی ماشین وسهولت انجام برنامه نویسی پروژه های پردازش تصویر و از همه مهمتر کاهش هزینه تجهیزات پردازش تصویر از ماژول های پردازش تصویر در پروژه ها استفاده می شود

انتخاب دوربین مناسب

انتخاب دوربین براساس وظیفه بازرسی مشخص می شود. ویژگی هایی که باید شناسایی شوند باید به گونه ای ترسیم شود که نرم افزار بتواند آنها را به روشی معقول ارزیابی کند. اما به چه معنا است؟

  • دوربین اسکن ناحیه یا دوربین اسکن خط : آیا قطعات به صورت جداگانه می رسند یا مواد منتقل میشوند؟ در ساده ترین حالت ، تصاویر با استفاده از دوربین اسکن ناحیه که در حالت مداوم یا شروع کار است ، ضبط می شوند. یک دوربین اسکن خط امکان اسکن یکپارچه اشیاء را که از طریق دوربین منتقل می شوند ، فراهم می کند. اجزای بلند ، مواد حلقوی مداوم یا اشیاء استوانه ای که می توانند بچرخند ، برای دستیابی به تصویر با استفاده از دوربین اسکن خط مناسب هستند.
  • رزولوشن و اندازه سنسور : بهترین ویژگی ها و ساختارهای شیء روی کامپوننت باید با کدام توجه به جزئیات شناسایی شوند؟ به خصوص در مورد اجزای بزرگ ، وضوح بالای دوربین لازم است. سنسور باید چقدر بزرگ باشد و از کدام نوری استفاده شود؟
  • سرعت: چند عکس در ثانیه یا چند خط در ثانیه باید دوربین را ضبط کند؟ به خصوص دوربین های سریع نیاز به رابط های انتقال سریع دارند. سنسورها اغلب به عنوان CMOS تولید می شوند که می توانند هر پیکسل را مستقیماً بخوانند و نرخ فریم بالاتری نسبت به سنسورهای CCD ارائه دهند.
  • کیفیت تصویر: تصویر دوربین باید چقدر خوب باشد؟ دوربین های CCD تمایل دارند تصویر همگن تری تولید کنند ، آنها نسبت به نور حساس تر هستند اما در صورت استفاده بیش از حد قوی ، لکه دار و گل می شوند. دوربین های CMOS معمولاً به نور بیشتری احتیاج دارند و باید به خوبی کالیبره شوند (تصویر تاریک ، تصویر روشن) ، زیرا آنها طبیعتاً تصویری ناهمگن تر ایجاد می کنند. با این حال ، آنها نسبت به شرایط نور شدید تحمل بیشتری دارند و هیچ گونه لکه بینی و شکوفائی از خود نشان نمی دهند.
  • یک سنسور تک رنگ یا رنگ : آیا می توان برنامه را با دوربین تک رنگ یا رنگی حل کرد؟ دوربین های تک رنگ به وضوح حساس به نور هستند و داده های تصویر منتقل شده معمولاً فقط با 8 بیت کدگذاری می شوند. تصاویر رنگی با اطلاعات سیگنال 24 بیتی ، به منظور جدا کردن رنگهای مختلف با همان روشنایی (= سایه خاکستری) امکان ارزیابی تصاویر اضافی را فراهم می کنند ، اما حجم داده ها بسیار بیشتر است. در مورد دوربین های رنگی 1 تراشه به دلیل درگیری رنگی بایر اطلاعات دقیق از بین می رود ، دقت اندازه گیری کاهش می یابد.
  • رابط انتقال : اگر عمق بیت * نرخ فریم * اندازه تصویر را ضرب کنید ، پهنای باند مورد نیاز در هر ثانیه قابل محاسبه است. رابط باید بتواند تصویر را به روشی سریع و مطمئن به واحد ارزیابی (= PC) منتقل کند. همچنین مهم است که نرم افزار مورد استفاده قادر به پشتیبانی از رابط انتقال با دوربین متصل باشد.
  • عملکردهای Trigger ، الکترونیک دوربین و پردازش : چگونه می توان تصویر را با چند بیت از عمق سیگنال (مثلاً 8 ، 10 یا 12 بیت تک رنگ و غیره) ضبط کرد ، آیا باید تصویر قبلاً در دوربین و غیره کالیبره شود؟
  • ابعاد مکانیکی و فاکتور فرم: آیا فضای داخلی دوربین در سیستم من جای می گیرد؟ دوربین های مختلف زیادی در بازار وجود دارد به گونه ای که کاربر انتخاب گسترده ای داشته باشد.