مروری بر هزینه ی راه حل های مبتنی بر بینایی ماشین 

مقدمه

بینایی ماشین تکنولوژی نو ظهوری است که رایانه ها را مقدور می سازد تا اطلاعات معنا داری را از داده های تصویری مانند عکس، ویدیو و غیره استخراج کنند. سپس میتوان با استفاده از نرم افزار تخصصی و اطلاعات کسب شده اقدامات مناسب را انجام داد یا پیشنهاداتی برای بهبود سیستم ارائه کرد. بینایی ماشین همانند چشم های یک سیستم کامپیوتری و هوش مصنوعی مانند مغز آن سیستم عمل کرده که در نتیجه ی ترکیب این دو تکنولوژی باهم، میتوان صنایع بسیاری را بهبود بخشید. بعنوان مثال در خطوط تولید از بینایی ماشین میتوان برای حفظ کیفیت محصولات، شناسایی خطاهای موجود، شمارش قطعات و موارد بیشمار دیگری بهره برد. باتوجه به کاربرد گسترده ی این تکنولوژی در صنایع مختلف، تقاضای استفاده از این سیستم در طیف وسیعی از کارخانه جات روز به روز درحال افزایش است.

بینایی ماشین چگونه کار می کند؟

قدم اول در بینایی ماشین استفاده از سنسور و دوربین برای تهیه ی داده های تصویری است که حکم سوخت برای سیستم را دارند. درنهایت این داده ها وارد الگوریتم های یادگیری شده تا اطلاعات مورد نیاز را از آنها استخراج کنند. خروجی مدل یک عمل یا یک طبقه بندی در مورد وضعیت محصول است. بعنوان مثال، یک مدل یادگیری عمیق میتواند عیب لاستیک چرخ خودرو ها را تشخیص داده و محصولات معیوب را رد کند. این اقدام فقط به کمک مدل های یادگیری عمیق و شبکه های عصبی پیچشی (Convolutional Neural Network) امکان پذیر است.

بعضی از کاربرد های بینایی ماشین

– طبقه بندی عکس: این کاربرد اشاره به شناسایی و دسته بندی عکس ها به گروه های مشخص است. برای مثال، از بینایی ماشین و الگوریتم های یادگیری عمیق میتوان برای طبقه بندی یک قطعه ی سالم و یک قطعه ی معیوب استفاده کرد.

تشخیص اشیا: بینایی ماشین میتواند با استفاده از توانایی طبقه بندی خود اشیا را شناسایی و عیب آنها را در خطوط تولید بدون دخالت انسانی تشخیص دهد.

ردیابی اشیا: ردیابی اشیا بعد از شناسایی و تشخیص اشیا انجام می پذیرد. به کمک تصاویر متوالی و ویدیو ها، میتوان اشیا را بصورت آنی ردیابی کرد.

همچنین میتوانید کاملتر در موارد استفاده از بینایی ماشین مطالعه کنید.

هزینه های ثابت سیستم های بینایی ماشین

هزینه ی سخت افزار عموما ثابت است. این هزینه ها شامل اجزای لازم برای بینایی ماشین مانند دوربین ها، تنظیم نور مناسب و سیستم لازم برای اجرای نرم افزار است. تجهیزات اشاره شده برای سیستم های بینایی ماشین حیاتی است و اجرای این سیستم بدون یکی از آنها امکان پذیر نخواهد بود. شما میتوانید باتوجه به نیازمندی هایتان تجهیز مشخصی برای هرکدام از اجزا انتخاب کنید که هزینه های متفاوتی خواهند داشت.

هزینه ی کدام تجهیزات را باید در نظر بگیرید؟

دوربین: دوربین هایی که برای ثبت تصاویر در سیستم های بینایی ماشین استفاده می شوند دوربین های CCD نام دارند. به مرور زمان این دوربین ها سبک تر، ارزان تر و کوچک تر شده اند. باتوجه به تکنولوژی خاص استفاده شده در این دوربین ها، عکس گرفته شده توسط آنها شفاف و دقیق است. دسته ی جدیدی از دوربین ها به نام dual output نیز وجود دارند که میتوانند سریعتر عکس را بازتولید کنند. همچنین دوربین های رنگی CCD تکنولوژی جدیدی هستند که بهتر می توانند تفاوت بین شیئ و پس زمینه را تشخیص دهند. درنتیجه ی این تکنولوژی سیستم های بینایی ماشین میتوانند سریعتر و با دقت بالاتر شناسایی و تشخیص اشیا را انجام دهند.

قاب گیر(frame grabber):  قاب گیرها دستگاه های الکترونیکی هستند که داده های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل میکنند. به عبارت دیگر آنها مسئول تبدیل ویدیو ها و تصاویر به اطلاعات دیجیتال هستند. نسل جدیدی از قاب گیر ها با بکارگیری ویژگی های جدیدی از پردازش تصویر دارای دقت و پایداری بالاتری هستند.

رایانه ها: به کمک رایانه های شخصی، دشواری اجرای سیستم های بینایی ماشین بشدت کاهش یافته است. ورودی و خروجی این سیستم ها توسط رایانه های شخصی بررسی می شود. این رایانه ها در کنار سخت افزار های سیستم تعبیه شده است تا وظیفه ی پشتیبانی از نرم افزار را برعهده بگیرند. ویژگی هایی مانند کوچک بودن، موثر بودن و توزیع کار های محاسباتی در این رایانه ها باعث شده است تا سرعت خودکار سازی کارخانه جات بصورت موثری افزایش یابد.

نرم افزار: کتابخانه های پیشرفته و رابط کاربری قدرتمند توسعه، طراحی و نگهداری ابزار های ماشین با استفاده از سیستم عامل رایانه های شخصی را امکان پذیر ساخته اند. تمامی ابزار هایی که سیستم های یادگیری ماشین را پشتیبانی می کنند روز به روز بیشتر با رایانه های شخصی سازگار می شوند. در نتیجه ی این پیشرفت ها، هیچ مشکلی از بابت یک پارچگی این سیستم ها وجود ندارد.

تکنولوژی های جدید: داده ها و اطلاعات با سرعت بالایی از طریق درگاه های داده ای مانند USB انتقال می یابند. باوجود این تکنولوژی ها توانایی سیستم های یادگیری ماشین بشدت افزایش یافته است. رایانه های شخصی و دوربین ها بصورت هماهنگی همکار میکنند تا بیشترین بهره را از سیستم های بینایی ماشین بدست بیاورند.

میتوانید کاملتر در مورد انتخاب دوربین پردازش تصویر و انتخاب لنز در پروژه های بینایی ماشین مطالعه کنید.

هزینه های متغییری که باید در نظر بگیرید

هزینه های متغیر معمولا با توجه به اندازه ی کارخانه ی شما، نیروی انسانی و عوامل مشابهی تعیین می شوند. بعنوان مثال، اگر کارخانه ی شما با مهندسان ماهری همکاری میکند درنتیجه اجرای سیستم های بینایی ماشین راحتتر و مناسب تر خواهد بود. هرچند ممکن است طراحی سیستم بینایی ماشین متناسب با کارخانه ی شما ارزان تر باشد اما هزینه ی نیروی انسانی بالاتر خواهد بود. همچنین هزینه ها با توجه به طرح کسب و کار و اهداف آینده ی شما نیز ممکن است متغییر باشد.

هزینه ی نگهداری سیستم های بینایی ماشین چقدر است؟

داده هایی که برای آموزش مدل های بینایی ماشین استفاده می شود معمولا در فضای ابری ذخیره می شوند. هزینه های مربوط به بروز رسانی و تغییرات سخت افزار، درصورتی که بصورت مداوم انجام شوند، زیاد نخواهند بود. همچنین با بکارگیری هوش مصنوعی در بینایی ماشین، پیچیدگی های محاسباتی نیز کاسته شده که در نهایت باعث بهینه سازی هزینه ها می شود.

خلاصه

بطور خلاصه میتوان هزینه ی سیستم های بینایی ماشین را به سه دسته ی هزینه های ثابت، هزینه های متغییر و هزینه های نگهداری تقسیم کرد. هزینه های ثابت شامل سخت افزار که متشکل از بخش های لازمی همچون دوربین ها و تجهیزات تنظیم نور و غیره می باشند. هزینه های متغییر وابسته به نیروی انسانی و برنامه های شما برای کسب و کارتان می باشد. درنهایت بخشی از هزینه ها نیز مربوط به نگهداری سیستم ها می باشد که نیازمند بروز رسانی مداوم است. بکارگیری ابزار های مبتنی بر هوش مصنوعی بصورت قابل توجهی هزینه ی بکارگیری این سیستم هارا کاهش داده است. زیرساخت های ابری و تکنولوژی های بهینه به کمک یکدیگر اجرای این سیستم هارا به شکل کارامدی ممکن کرده اند.

منبع: Qualitas

مروری بر هزینه ی راه حل های مبتنی بر بینایی ماشین
0 +
مقاله تخصصی

دیگر مقالات:

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

توسعه فناوری‌های خلاقانه در زمینه بینایی ماشین، اتوماسیون صنعتی و هوش‌مصنوعی به هدف ارائه محصولات با فناوری روز دنیا و راه‌حل‌های نو به صنایع مختلف

راه های ارتباطی

تبریز، شهرک صنعتی غرب، شهرک فناوری خودرو، ساختمان مرکزی، واحد 212

۰۹۱۴۳۱۰۴۵۰۸  –  ۰۴۱۳۴۴۷۵۵۰۲  –  ۰۴۱۳۴۴۸۲۱۱۹

  

info@binasanat.com

خدمات

فروشگاه تجهیزات

اتوماسیون صنعتی

بینایی ماشین

مکاترونیک

بازرگانی

2017-2023 © تمامی حقوق مادی و معنوی این تارنما متعلق به شرکت بیناصنعت ویرا می باشد.

0
نظرات خود را درمورد مقاله با ما به اشتراک بگذارید.x

فروشگاه ویرا

بینا صنعت ویرا مشاور و وارد کننده انواع تجهیزات بینایی ماشین

بعدا از فروشگاه بازدید می‌کنم.