موارد استفاده از بینایی ماشین

آیا برای آشنایی با 9 نمونه پر کاربرد از بینایی ماشین در تولید علاقه مند هستید؟ 
این یک سؤال عالی است که ما در اینجا به بررسی آن خواهیم پرداخت.

نوآوری در صنعت نرم افزار نه تنها یک راه عالی برای کسب درآمد است بلکه به منظور بهبود زندگی افراد است.

در این مقاله با هدف علاقه مندان به هوش مصنوعی ، به 9 نمونه از ماشین بینایی در ساخت می پردازیم که شامل موارد زیر است:

 • تعمیرات قابل پیش بینی
 • بازرسی بسته
 • بارکد خواندن
 • کنترل کیفی محصولات و قطعات
 • کاهش نقص تولید و مونتاژ
 • بازرسی 3D ویژن؟
 • بهبود ایمنی محیط کار
 • پیگیری و ردیابی کالا
 • خواندن متن ساده و تجزیه و تحلیل آن (OCR)
 • هوش مصنوعی و یادگیری عمیق – Landing.AI
 • خلاصه

تعمیرات قابل پیش بینی

عکسی از ربات ساخت ماشین

مشاغل وابسته به اجزای جسمی برای تولید محصولات یا کمک به ارائه خدمات اغلب نیاز به انجام تعمیر و نگهداری در ماشین آلات یا تجهیزات دارند یا در بدترین حالت ممکن است ماشین آلات خراب شود و یا اجزای آن می توانند معیوب شوند و محصول را به حالت بی ثبات منتقل کنند.

Predictive Maintenance فرآیند استفاده از دستگاههای یادگیری ماشینی و IoT برای نظارت بر داده ها بر روی ماشین آلات و قطعات است که اغلب با استفاده از سنسورها ، برای جمع آوری نقاط داده و شناسایی سیگنالها یا انجام اقدامات اصلاحی قبل از تجزیه دارایی یا اجزاء اقدام می کنند.

در نظر بگیرید که فقط یک دقیقه از خرابی در یک کارخانه اتومبیل می تواند مبالغ سنگینی برای وسایل نقلیه پردرآمد هزینه کند . چالش هایی مانند بینایی ماشین می تواند به کسب و کار کمک کند که در صدر این موارد باشد ، برای مثال ، یک سیستم بینایی ماشین بر روی خط تولید سوار شده است، تصاویر را از دوربین های متصل به روبات ها جمع آوری می کند ، این تصاویر و ابرداده های همراه به ابر ارسال می شوند. برای پردازش و به شناسایی مشکلات احتمالی قبل از بروز کمک می کند.

بازرسی بسته بندی

عکسی از کمربند نقاله

برای شرکت های داروسازی بسیار مهم است که قبل از قرار دادن آنها در ظروف ، قرص یا کپسول را بشمارند. برای حل این مشکل ، شرکت بینا صنعت ویرا برای سیستم های بسته بندی داروسازی، راه حلی را تهیه کرده اند که می تواند به خطوط تولید موجود مستقر شود یا حتی به عنوان یک واحد مستقل اداره شود.

ویژگی اصلی دستگاههای بینایی ماشین، شامل استفاده از دوربین و پردازشگر تصویر برای بررسی تبلت های شکسته یا جزئی تشکیل شده است. از آنجا که قرص ها از طریق خط تولید راه خود را می گیرند ، تصاویر به یک رایانه اختصاصی منتقل می شوند که تصاویر را با استفاده از نرم افزار پردازش می کنند و سپس تجزیه و تحلیل بیشتری را انجام می دهند تا بررسی کنند که آیا قرص ها رنگ ، طول ، عرض و کل مناسب دارند.

سیستم بازرسی ویژوال مبتنی بر رایانه نیز بر روی دستگاه پیاده سازی می شود که عملکرد شمارش را انجام می دهد و اگر یک تبلت به عنوان نقص شناخته شود ، این اطلاعات ثبت می شود که سپس سیگنال را به عملکرد شمارش می فرستد ، و با رسیدن بطری ظروف به در پایان خط تولید ، ظروف دارای قرص های معیوب رد می شوند و در نتیجه امکان ارسال قرص های پزشکی معیوب وجود دارد.

بارکد خواندن

بارکد

خواندن ، شناسایی و پردازش صدها و هزاران بارکد در روز کار ساده ای نیست و کاری که انسان به راحتی نمی تواند در مقیاس آن انجام دهد.

به عنوان مثال ، تلفن های همراه و دستگاه های تلفن همراه به برد های مدار چاپی کوچکتر و کوچکتر (یا PCB) نیاز دارند. از آنجا که تولید کنندگان برای تولید حجم بیشتری از PCB برای بازار فناوری رو به رشد ، تحت فشار قرار می گیرند ، آنها به دنبال فرآیندی هستند که تحت عنوان “panelization” شناخته می شود. در این فرآیند ، تعدادی تخته مدار یکسان روی یک صفحه بزرگ چاپ می شود ، سپس هر مدار برای آزمایش نهایی توسط دستگاه جدا می شوند ، برای بررسی این تابلوها ، با این حال ، یک راه حل مبتنی بر بینایی ماشین به نام PanelScan برای خواندن بارکدها که شناسه های منحصر به فرد هر مدار است که در پنل PCN وجود دارد.

در گذشته ، یک نیروی انسانی با استفاده از یک اسکنر بارکد دستی ، این وظیفه را به کار می برد ، طبیعتاً این کار زمان بر بود و در برای خطاهای انسانی باز بود. با پیاده سازی یک راه حل مبتنی بر بینایی ماشین ، تولید کنندگان PCB می توانند پس انداز تجاری را لمس کنند.

مونتاژ محصول و کامپوننت

خط مونتاژ محصول

کارخانه های تولید بالا دارای اطمینان هستند که محصولات و مؤلفه هایی که از خط تولید خارج می شوند ، رعایت دستورالعمل های کیفیت ، ایمنی و تولید را رعایت کنند. با توجه به این نکته که Acquire Automation مجموعه ای از راه حل ها را ایجاد کرده است که به مشاغل کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که استانداردهای مونتاژ محصول و اجزای آنها در حال اجراست.

به عنوان مثال ، یکی از راه حل های آنها پیاده سازی سیستم بینایی ماشین است که به تولید کنندگان این امکان را می دهد تا بطری ها را در نمای کاملاً 360 درجه بازرسی کنند تا اطمینان حاصل شود که محصولات در بسته بندی صحیح قرار گرفته اند و همچنین قادر به بازرسی سایر خصوصیات مهم محصولات بسته بندی شده از قبیل:

 • درپوش / مهر و موم درپوش
 • موقعیت
 • برچسب
 • کیفیت چاپ و خیلی بیشتر!

همه اینها به افزایش کارآیی خط تولید کمک می کند در حالی که در عین حال باعث کاهش تعداد فراخوان محصولات و افزایش بهره وری و در نهایت ، مصرف کنندگان را خوشحال می کند!

کاهش نقص تولید و مونتاژ

عکسی از خط تولید کارخانه

قابل درک است که اگر شما یک خط تولید را اجرا کنید ، می خواهید قطعات یا محصولاتی تولید کنید که عیب و نقص نداشته باشد! بینایی ماشین یک فناوری است که می تواند به مشاغل در دستیابی به این هدف کمک کند.

گفته می شود ، سیستم های بازرسی بینایی ماشین از نظر اجرای آنها می توانند بسیار متفاوت باشند ، برخی از آنها به یک اپراتور احتیاج دارند در حالی که راه حل های پیچیده تر مبتنی بر هوش مصنوعی به اپراتور احتیاج ندارند.

شرکت بینا صنعت ویرا این توانمندی را دارد که سیستمی را پیاده سازی کند که نقص ها را ذخیره می کند و تصاویر و ابرداده های مرتبط با تصویر را ذخیره می کند. از آنجا که آیتم ها در خط تولید قرار می گیرند ، نقص ها با توجه به نوع خود طبقه بندی می شوند و آنها درجه بندی می شوند.

انجام این کار به تولید کنندگان این امکان را می دهد تا بین انواع مختلف نقص که ممکن است بخواهند خط تولید را متوقف کنند ، در صورت بروز تعداد X از انواع نقص Y ، متوقف شود.

بازرسی 3D Vision

یک طرح بازرسی بینایی

بینایی ماشین می تواند نقش مهمی در بخش موتور بازی کند. یک گزارش حاکی از آن است که کل بازار بینایی ماشین تا سال 2022 می تواند تا 14.43 میلیارد دلار ارزش داشته باشد  !

یک سیستم بازرسی بینایی ماشینی که شامل یک دوربین صنعتی است در یک خط تولید برای انجام کارهایی مورد استفاده قرار می گیرد که انسان گاهی می تواند با آنها مقابله کند. در این حالت استفاده ، سیستم از تصاویر با وضوح بالا برای ایجاد یک مدل کامل 3D از قطعات و پین های اتصال آنها استفاده می کند.

با گذر از اجزای سازنده در کارخانه ، سیستم بینایی ماشین چندین اسکن عکس از زوایای مختلف برای تولید یک مدل سه بعدی می گیرد ، این تصاویر در هنگام ترکیب ، به سیستم اجازه می دهند تا شناسایی کند که آیا پین های کانکتور روی مدار معیوب هستند که بعدا می توانند اثرات مخربی داشته باشند.

بازرسی سه بعدی دارای کاربردهای زیادی است اما یکی از رایج ترین موارد استفاده در این فناوری تولید خودرو است.

این روزها با داشتن خطای الکتریکی بسیاری از نقص های خودرو ، داشتن قابلیت اسکن سه بعدی پین اتصال می تواند به تولید کنندگان خودرو کمک کند تا هزینه ها را کاهش دهند ، احتمال ارسال قطعات الکتریکی معیوب را کاهش دهند و به بهبود ایمنی راننده کمک کنند.

بهبود ایمنی محیط کار

تصویری از دید دستگاه

کاربردهای ماشین بینایی فقط به خطوط تولید در کارخانه های تولیدی محدود نمی شوند. 

در ماشین آلات که اغلب با حفاری ، خاکبرداری و استخراج از معادن استفاده می شود. ترکیبی از دوربین های واقعی و آنالیز ویدئویی به تجهیزات این امکان را می دهد تا با راندمان بیشتر و ایمنی بهتر کار کنند.

هدف این است که همچنین از هوش مصنوعی مبتنی بر یادگیری عمیق برای ردیابی افراد و پیش بینی حرکت تجهیزات استفاده شود تا از تعامل خطرناک در نتیجه بهبود ایمنی جلوگیری شود.

با وجود ده هزار صدمه در ایالات متحده هر سال در سایت های ساختمانی که با وسایل نقلیه و ماشین آلات در ارتباط هستند ، راه حل هایی از این دست توسط شرکت ها مورد استقبال قرار می گیرد.

پیگیری و ردیابی کالا

نمودار مسیر و ردیابی

بنگاههای دارویی به طور طبیعی تحت قوانین و مقررات سختگیرانه ای قرار دارند تا اطمینان حاصل شود که محصولات آنها از خط تولید تا بیمار نهایی قابل ردیابی و رهگیری هستند.

برای دستیابی به این هدف ، کارتن ها را می توان با جزئیاتی چاپ کرد که شامل تعداد سریال ها ، تاریخ انقضا ، تاریخ ساخت نیست. یک شناسه جهانی منحصر به فرد ، که گاهی به عنوان GTIN (شماره تجارت جهانی کالا) شناخته می شود ، اغلب برای ردیابی بسته ها در سراسر جهان استفاده می شود.

سیستم های تولیدی می توانند این شناسه ها را در یک بانک اطلاعاتی اصلی تولید کنند که بعداً در فرآیند تولید مورد استفاده قرار می گیرند و روی کانتینرها پاشیده می شوند و مرحله بعدی فرایند تولید را می توان انجام داد ، که اغلب  تأیید اطلاعاتی است که فقط روی کارتن نوشته می شوند .

اما چگونه این کار انجام می شود؟

شما آن را حدس زده اید ، بینایی ماشین!

یک راه حل که توسط شرکت آلمانی ISW تهیه شده است ، از راهکاری مانند این استفاده می کند ، از جمله چیزهای دیگر ، دوربین های پیشرفته که می توانند داده ها را از برچسب ها بخوانند – و همچنین شناسایی فونتها (OCR) را برای خواندن متن چاپ شده انجام دهند.

هنگامی که متن چاپ شده خوانده شد ، سیستم می تواند به پایگاه داده اصلی کارخانه ارسال کند و تأیید کند که آیا برچسب زدن چاپ سیستم با داده های ذخیره شده در پایگاه داده اصلی مطابقت دارد یا خیر. اگر کدهای چاپ شده قابل خواندن نیستند یا با کدهای موجود در پایگاه داده اصلی مطابقت ندارند ، می توان بسته ها یا کارتنها را رد کرد.

خلاصه

در این پست وبلاگ ، ما به 9 نمونه از از سیستم بینایی ماشین در دستگاه و تولید نگاه کرده ایم ، همه چیز را از پارچه گرفته تا داروسازی پوشانده ایم و در مورد اینکه چگونه هوش مصنوعی و یادگیری عمیق نیز در فضای بینایی ماشین به شکل تشخیص تصویر درآمده است

امیدواریم با خواندن این مطلب ، دیدگاه دیگری در مورد چگونگی استفاده از دید دستگاه در ساخت داشته باشید.

آیا از دید ماشین در کسب و کار خود استفاده می کنید؟ آیا آن را در نظر می گیرید

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.