دستگاه شمارنده و سورت قرص و کپسول مبتنی بر بینایی ماشین

شمارش قطعات تولیدی روزانه هر واحد صنعتی از مهم‌ترین بخش‌های آن مجموعه تولیدی می‌باشد. عموماً برای شمارش این قطعات، از روش‌های مبتنی بر توزین، تکنیک‌های هوش مصنوعی و روش‌های دستی استفاده می‌گردد.

امروزه برای شمارش قطعاتی که از لحاظ وزنی، تلرانس بالایی دارند و همچنین امکان وجود ناخالصی در بین قطعات مورد شمارش وجود دارد از روش‌های مبتنی بر بینایی ماشین و هوش مصنوعی بهره گرفته می‌شود.

روش‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، دارای سرعت شمارش بالاتر و دقیق‌تری نسبت به روش‌های توزین هستند که برای شمارش قطعات با تعداد بالا و همچنین دقت زیاد مورداستفاده قرار می‌گیرند.

ساختار سیستم شمارنده و سورت قرص و کپسول

اساس کار دستگاه شمارنده و سورت قرص و کپسول، شمارش توسط دوربین‌های صنعتی و نرم‌افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی می‌باشد. ساختار مکانیکی این دستگاه متناسب با نوع قطعات موردنظر برای شمارش، طراحی و پیاده‌سازی می‌شود. برای قسمت فیدر این دستگاه، از ساختار فیدر – ویبراتور که دارای یک هاپر است استفاده می‌شود.

قطعات بعد از ریخته شدن به داخل هاپر و فیدر به مسیرهای پیش‌برنده بعدی انتقال داده می‌شوند. این مسیرهای پیش‌برنده، به‌منظور تفکیک کامل قرص‌ها از یکدیگر از سیستم های ویبراتوری تشکیل شده است.در قسمت انتهایی دستگاه، سیستم اصلی پردازش و تصویربرداری تعبیه شده است که وظیفه شمارش قطعات به‌صورت تکنیک شمارش آبشاری را بر عهده دارد.

در این بخش، قطعات به‌صورت آبشاری از مقابل دوربین، لنز و لایت صنعتی، ریزش کرده و تصاویر گرفته شده با سرعت بسیار بالا از قطعات در حال ریزش، به سیستم پردازنده اصلی ارسال شده و با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، شمارش دقیق از تعداد آنها صورت می‌گیرد. دقت شمارش در این روش عموماً تا 100 % قابل پیاده‌سازی است.

این دستگاه متناسب با کاربردهای موردنظر در ابعاد و جزئیات متفاوتی ساخته و پیاده‌سازی می‌شود.  نمونه‌ای از این دستگاه در شکل 1 قابل‌مشاهده است.

.

شکل 1 – دستگاه سورت و شمارنده دارو

ویژگی های دستگاه شمارنده و سورت قرص و کپسول عبارتند از:

  • دقت شمارش تا 100 %
  • تکرارپذیری و سرعت شمارش بالا متناسب با اندازه قطعه قابل شمارش
  • طول عمر بالای تجهیزات
  • نیاز به سرویس و نگهداری کم
  • عدم نیاز به کالیبراسیون
  • توانایی عدم شمارش ضایعات در فرآیند شمارش
  • قابلیت شمارش انواع قرص، کپسول و…

از نمونه پروژه های انجام گرفته توسط شرکت بیناصنعت ویرا در ویدیو زیر قابل مشاهده است: