دستگاه کنترل کیفی بلیستر

سیستم قدرتمند بینایی ماشین توانایی تشخیص پر یا خالی و همچنین شکسته بودن داروها را دارد به عبارتی سیستم جادویی که برای تولیدکنندگان محصولات دارویی است.

چرا کنترل کیفی هوشمند برای داروسازان مهم است؟

ظاهر بصری محصولات دارویی در بازار بسیار حیاتی است ، زیرا مصرف کنندگان حتی در کوچکترین نقص دارویی اعتماد به درستی روند تولید و کیفیت کلی یک محصول را از دست می دهند. بنابراین داروها به دلیل کوچکترین نقص تقریباً قابل فروش نیستند و برای تولیدکنندگان دارو ، ظاهر محصولات ملاک تعیین کننده قرار می گیرد.

سالهاست داروسازان در بازرسی از محصولات  دارویی و بسته بندی آنها با چالش این استانداردهای کیفیت بالا روبرو هستند . 

شرکت بینا صنعت ویرا به عنوان یک شرکت فعال در زمینه تولید دستگاه های کنترل کیفی مبتنی بر بینایی ماشین در حال تولید سیستم های بازرسی برای ماشین آلات بسته بندی در صنایع دارویی است واین سیستم را در قسمت های مختلف دستگاه در امتداد خط بسته بندی توسعه دادیم.

بررسی تاول در ژاپن کیفیت با دید دستگاه

اطمینان از کیفیت ساخت قرص ها در بسته های بلیستر یک چالش واقعی برای صنعت داروسازی استبر همین اساس یک سیستم بینایی سریع و بسیار دقیق ماشین برای برآورده کردن بالاترین نیازهای محصول در بسته های بلیستر را توسعه داده است.

به طور فزاینده ای سیستم های پیچیده

الزامات مربوط به سیستم های بازرسی از قرص ها و بلیسترها سالها به طور مداوم در حال افزایش است.  که دلیل این امر ، جدا از افزایش سرعت تولید ، این واقعیت است که بخشهای بازاریابی تولیدکنندگان داروها دائماً رویای ایده های جدید برای طراحی بلیستر را دارند تا خود را از رقبا جدا کنند. الزامات کنترل کیفیت محصول ،خط تولید را به سمت توسعه مداوم سیستم های بازرسی حتی قدرتمندتر و بهینه سازی سیستم های بینایی استفاده شده در آنها سوق داده است .

کارشناسان بینا صنعت ویرا برای توسعه یک سیستم بازرسی مناسب برای کنترل کیفی دارو ها و بلیسترها، اول از همه معیارهایی را که می تواند درک عینی از کنترل کیفیت را فراهم کند را بررسی نموده اند تا دلایل رد محصول بر اساس نقص پوشش یا ذرات روی قرص ها یا روی پوشش و فراتر از آن ، آلودگی با مو یا ذرات اضافی تولید ، نقایص مهم در کیفیت را نشان دهد.

سیستم بینایی ماشین:

در سیستم  تصویربرداری تجهیزاتی استفاده شده ، که ذراتی با اندازه چند دهم میلی متر باید با تمایز رنگ بسیار بالا تشخیص داده شوند .نه تنها این عملکرد باید با سرعت حداکثر 300 سیکل در دقیقه در خط موجود باشد ، که معادل عملکرد بازرسی حداکثر 900 قرص در دقیقه در سه ردیف است که اغلب استفاده می شود.

بنابراین برای افزایش سرعت دستگاه ، سیستم بینایی طوری طراحی شده است که به ترکیبی بهینه از وضوح و سرعت بالا برسیم و ما مجبور بودیم حداکثر رزولوشن ممکن را با نرخ فریم مورد تقاضا بدست آوریم .  بدین ترتیب به  تشخیص قابل اطمینان تری در خط تولید خواهیم رسید.

  • دوربین های رنگی:
*
  • کنترل کیفی بلیستر ها بر اساس نوع خط می تواند توسط یک و یا چندین دوربین و لنز متناسب با سرعت خط مورد بازرسی قرار گیرند که گام بعدی انتخاب دوربین ولنز متناسب با پروژه است که در این زمینه کارشناسان شرکت بینا صنعت میتوانند بر اساس تجربه چندین ساله خود مشاوره و راهنمایی نمایند
  • دوربین ها و لنز ها و منبع نوری در کنار هم و در زیر یک درپوش استیل ضد زنگ نصب شده اند. 

تفکیک رنگ برجسته با نویز کم تصویر

خدمات پس از فروش:

محصولات دارویی می توانند چرخه عمر چند دهه داشته باشند . این بدان معنی است که سیستم های بینایی ماشین باید بیش از ده سال قابل اعتماد باشند و با کیفیت ثابت کار کنند. بر همین اساس مهندسین بینا صنعت در سیستم های بینایی ماشین از محصولات با کیفیت سراسر جهان استفاده می نمایند

تنظیم دقیق توسط نرم افزار

نرم افزار عملکردهای مختلفی را برای تنظیم دقیق تشخیص رنگ ارائه می دهد . به عنوان رابط کاربر ، بسیاری از ابزارهای ارزیابی آماری را برای بازرسی محصول در بر می گیرد . می توان شبکه ها را بررسی کرد ، خطاهای ناشی از آن شناسایی شده و اطلاعات پس از پر کردن ارائه می شود که به کاربر نشان می دهد در کجا ممکن است بعد از آن قرص های از دست رفته را پر کند. 

علاوه بر این ، خطا را می توان شناسایی و بهینه سازی کرد تا بتوانید علل خطا را از بین ببرید. بدین ترتیب نیازهای مشتری به منظور اجرای گزینه های ارزیابی آماری مورد تقاضا در سیستم گنجانده شده است.

تنظیمات مربوط به محصول ، به عنوان مثال تغییرات محصول ، رنگ و شکل ، می تواند برای همان بلیستر برنامه ریزی شود.

سیستم بینایی ماشین برای قسمت زیرین بلیستر

در تصویر ذیل نمونه ای از تصویر برداری دستگاه کنترل کیفی بلیستر را از زیر بلیستر را مشاهده میکنید

به حداقل رساندن خطرات

همراه با راه حل های بسته بندی خود ، شرکت های داروسازی معمولاً دو ریسک بزرگ را در نظر می گیرند و ارزیابی می کنند 

 ریسک دارویی و ریسک اقتصادی

 با روش های بررسی خودکار کیفیت می توان هر دو خطر را کاهش داد

  • ریسک دارویی: این است که بیمار مقدار مشخص شده دارو را دریافت نمی کند زیرا خطاهایی هنگام فرآیند بسته بندی روی دارو است ، به عنوان مثال به دلیل شکستن قرص ها و فقط قسمت هایی از قرص ها یا قطعات اضافی قرص ها در بسته بندی وجود دارد. 
  • ریسک مالی:به طور مستقیم اگر در طول فرآیند بسته بندی یک بلیستر پر نشده یا به اشتباه پر شده و سپس بسته شده باشد ، باید تمام بسته در زباله قرار بگیرد که به نوعی این عمل باعث ایجاد ضرر مالی خواهد شد.

نمونه ای از دستگاه کنترل کیفی بلیستر که توسط شرکت بینا صنعت ویرا برای یکی از شرکت های داروسازی معتبر انجام گرفته است در ویدیوی زیر قابل مشاهده است: