سیستم کنترل کیفی نمک براساس بینایی ماشین

سیستم کنترل کیفی نمک

کنترل کیفی نمک یکی از فرایندهای بسیار مهم در تصویه نمک جداسازی ضایعات موجود در آن است. باقی ماندن هر گونه ماده خارجی باعث افت خلوص نمک شده که علاوه بر کاهش قدرت رقابت پذیری محصول نهایی تولیدی در بازار هدف، باعث کاهش تمایل مشتری در تهیه محصول نهایی خواهد شد. در نتیجه انجام فرآیند بازرسی به منظور شناسایی این ضایعات و حذف آنها الزامی است.

بازرسی چشمی توسط اپراتور برای شناسایی ضایعات در حین فرآیند تولید همواره دارای مشکلات زیادی از جمله عدم امکان بررسی پیوسته و دائمی، عدم امکان رویت تمامی ضایعات توسط چشم انسانی، خستگی اپراتور انسانی و … می باشد.

در این میان استفاده از یک سیستم خودکار میتواند علاوه بر افزایش دقت و سرعت بازرسی از مشکلات اشاره شده جلوگیری نماید. در این سیستم، با استفاده از تکنیک های هوش مصنوعی و پردازش تصویر، بدون دخالت انسان از نمک های پخش شده بر روی نوارنقاله، در حین انتقال آنها، تصویر برداری شده و براساس پردازش تصاویر بدست آمده، وجود هر گونه ضایعات شناسایی شده و موقعیت آن به سیستم حذف گزارش می شود تا با استفاده از یک مکانیزم مناسب این ضایعات از روی نوار نقاله حذف شوند. سرعت و دقت بازرسی بسیار بالا و عدم نیاز به کاهش سرعت خط تولید از مهمترین ویژگی های این سیستم می باشد.

ساختار سیستم

سیستم طراحی شده توسط بینا صنعت ویرا وظیفه بازرسی برخط و کامل نمک بر روی خط تولید را بر عهده خواهد داشت که این وظیفه را با تصویر برداری از سطح نمک پخش شده بر روی نوار نقاله و استفاده از تکنیک های پردازش تصویر و بینایی ماشین انجام می دهد. این سیستم بدون هیچ گونه دخالتی در روند تولید، ضایعات موجود را شناسایی کرده و موقعیت دقیق و اندازه آنها را به مکانیزیم حذف گزارش می نماید. همچنین این سیستم قادر است ضایعات را تا ابعاد 350 میکرون شناسایی کند. ضایعات، هر ذره ای که رنگ آن سفید نمی باشد در نظر گرفته می شود.  تصویر زیر نمونه ای از نمک مورد تایید و نمک دارای ضایعات را نمایش می دهد.

ارسال گزارش موقعیت ضایعات به سیستم حذف، به صورت برخط و دقیقاً در لحظه مشاهده آن توسط سیستم، انجام می پذیرد. این گزارش‌ها بر اساس استاندارد ارتباطی موجود در واحد تولیدی بوده و شامل موقعیت و اندازه ضایعات می باشد. موقعیت گزارش داده شده به سیستم مرکزی بر اساس اطلاعات موقعیتی دریافتی از انکودر متصل به نوار نقاله خواهد بود.

کاربرد بینایی ماشین در صنایع مختلف 

این سیستم شامل دو بخش واحد پردازشی و سیستم تصویر برداری می باشد. تصویر برداری به صورت هماهنگ با سرعت نوار نقاله انجام گرفته و تصاویر حاصل به واحد پردازنده ارسال می کند. بر روی واحد پردازنده، نرم‌افزار پردازشی پیاده‌سازی شده تصاویر را دریافت کرده، ضایعات موجود را شناسایی نموده و موقعیت و اندازه ضایعات شناسایی شده را به سیستم حذف ارسال می کند.

هسته نرم افزاری سیستم

الگوریتم ها و تکنیک های پردازشی متفاوتی در روند شناسایی ایرادات استفاده می شوند که به صورت کلی این تکنیک ها به دو دسته کلی پردازش در حوزه مکان و پردازش در حوزه فرکانس طبقه‌بندی می شود. پردازش در حوزه مکان توانایی شناسایی دقیق موقعیت ضایعات و پردازش در حوزه فرکانس توانایی شناسایی نوع ضایعات را دارد. سیستم نرم افزاری علاوه بر ارسال اطلاعات ضایعات به مکانیزم، این اطلاعات را ذخیره می نماید تا بر اساس نیاز واحد تولیدی گزارش‌ها آماری متفاوت از روند بازرسی های انجام شده تولید نماید. نرم‌افزار پردازشی این امکان را در اختیار اپراتور قرار خواهد داد که به صورت آنلاین تصاویر دریافتی و ایرادات شناسایی شده را مشاهده نماید. همچنین اپراتور قادر خواهد بود در صورت نیاز پارامترهای مختلف موجود در المان های کیفی مطرح شده را تنظیم نموده تا نرم‌افزار بر اساس این پارامترها به شناسایی ضایعات بپردازد.

اطلاعات بیشتر در مورد بینایی ماشین

 بینا صنعت پیشرو در بینایی ماشین

جهت مشاوره با شماره تماس 09143104508 یا با ایمیلinfo@binasanat.com در ارتباط باشید.